Životní styl

Průměrný život je vyšší


V současné době se lidé dožívají poměrně vysokého věku. Průměrný život muže v České republice je 76 let, žen 82 let. Vděčíme za to mnoha faktorům, jako je stále se rozvíjející zdravotnictví, vyšší životní standard, kvalitní strava, větší prostor pro seberealizaci.
babička u květin

Samozřejmě nenechme se opít rohlíkem, na druhou stranu je zjevné, že stále více lidí onemocní nádorovými onemocněními, velmi časté jsou různé kardiovaskulární nemoci, civilizačních nemocí máme více než je milé. Nicméně toto není předmětem našeho dnešního zamyšlení.

Zvyšující se průměrný věk totiž sebou přináší to, že také lépe vypadáme. Dříve byla čtyřicetiletá žena považována za ženu, která je dávno za zenitem, dnešní čtyřicítky jsou často čupr ženské. Ovšem ani padesátileté a šedesátileté dámy se nemusí za svůj vzhled stydět. Proto se nabízí otázka, zda tabuizovat svůj věk nebo se k němu hradě hlásit.

 namalované obočí


Proč dělat z věku tabu


Já osobně jsem toho názoru, že ženy mají mluvit o svém věku. Nemluvě o tom, že ačkoli dnešní starší člověk je v lepší pozici než ten v minulých generacích, na straně druhé, stále zde panuje kult mládí, který je možná ještě horší než dřív. A často ten nezdravý kult mládí podporují právě zralé ženy, které se chovají jako zastydlé puberťačky. Přitom krásná zralá žena, to je přece něco naprosto úžasného. Jenomže tato krása proniká z hlubin duše a to se o padesátiletém diblíkovi určitě říci nedá. Ženy nestyďte se za svůj věk, není k tomu důvod.

Ano, dbát na sebe je v určitém věku nutnost. Například upravit se vyžaduje mnohem více času než dříve. Používat kvalitní pleťový krém není jen doporučení, ale nezbytnost.

Samozřejmě určitý věk je velmi náročný z hlediska hormonálních změn, které v organismu ženy probíhají a které každý zná pod termínem klimakterium nebo pejorativním výrazem přechod. Mnoho žen to řeší léky, což někdy může být nevyhnutelné, ale velmi často to není nutné, protože často pomohou kvalitní doplňky stravy, které si s hormonální nerovnováhou dokážou poradit.

Průměrný život je vyšší
3 (60%)1